Reportáž z akce: Strojírenský veletrh WNT a jeho partnerů

Kvalita x Servis²

Ve čtvrtek 20. října 2016 ve svém velkomeziříčském technickém centru představila společnost WNT zákazníkům nové produkty. Prezentována byla koncepce WNT Technical Training a návštěvníky také zaujaly produkty a novinky partnerských firem Vason, DTS, Zoller a Enprag.

Skupina WNT, se sídlem v Německu, působí úspěšně v 19 zemích celého světa. Je součástí mezinárodní skupiny s celosvětovou působností s více než 5 800 zaměstnanci. Vzhledem k dlouholetým zkušenostem a využívání technického know-how se stala jedním z nejdůležitějších evropských dodavatelů nástrojů na třískové obrábění. Příští rok bude WNT slavit třicáté výročí. Její dceřiná společnost v České republice, která spravuje i slovenský trh, byla založena před jedenácti lety.

Kvalita x Servis²

„Chceme ukázat zákazníkům, jak to u WNT opravdu funguje, popsat jim také naši logistiku, ukázat sklad alespoň na prezentacích na videu, aby měli představu o tom, co to znamená dodávat do druhého dne kdykoliv a cokoliv z našeho katalogu,“ shrnul záměr veletrhu obchodní ředitel WNT pan Jan Úlovec.

Po představení koncepce WNT Technical Training, jejímž cílem je zvyšování odbornosti zákazníků v oblasti třískového obrábění, program semináře pokračoval prezentací nových nástrojů pro třískové obrábění. Mezi novinkami ve vrtání byla představena nová řada vrtáků WTX UNI, která se od původní řady odlišuje nejen zlatou barvou povlaku Dragonskin, ale především vyšším výkonem a delší životností. Dalším představeným nástrojem byl vrták WTX FEED UNI se třemi břity, který je určen pro náročné operace při vrtání s požadavky na vysokou přesnost finální díry. Ve srovnání s konvenčními vrtáky nabízí vyšší výkon a až trojnásobně vyšší posuv.

„Nové typy vrtáků posouvají uživatelské možnosti a 3břitý vrták je toho příkladem.  Tímto nástrojem chceme ukázat produktivní a přesné vrtání na běžných CNC strojích, vysvětlit, proč je tam ten břit navíc a jaký to má praktický efekt pro uživatele,“ doplňuje technický ředitel WNT Ing. Jan Gryč.

Zajímavou novinkou byl i upichovací systém SX s intenzivním vnitřním přívodem řezné kapaliny přímo na břit, který zaručuje bezpečné upichování a zapichování zejména u větších hloubek. Jeho široké aplikační použití do téměř všech obráběných materiálů umožňuje rozšířený výběr břitových destiček, kde jsou k dispozici i nové řady z programu Dragonskin. Ten představuje nástroje nové generace s inovací základního TK substrátu a především povlaku.

Z dalších prezentovaných nástrojů stojí za zmínku také nové monolitní TK frézy CCR pro trochoidní frézování a frézy SC-UNI pro HPC frézování, kterým byly věnovány samostatné články v aktualitách WNT.

Také partneři představili své novinky a zajímavé produkty z poslední doby a poukázali na jejich přednosti především z praktického hlediska. Firma Vason prezentovala vystavené a další obráběcí stroje, firma Zoller předvedla sofistikované odměřování nástrojů, firma DTS prezentovala nové dynamické frézování technologií iMachining a firma Enprag představila řešení a možnosti vybavení dílen kovovým nábytkem.

Ukázky obrábění

Z přednáškového sálu vedly kroky návštěvníků do stylových předváděcích prostorů, kde se nachází návštěvní a veletržní část s vystavenými nástroji a prezentací WNT Servisu2 a haly s CNC stroji. Při praktických ukázkách nových nástrojů měli návštěvníci možnost vidět v provozu frézovací CNC centrum YCM typ NXV1020A YCM a soustružnické CNC centrum GT250MA YCM. Průběh obrábění byl dublován videopřenosem a odborně komentován Ing. Gryčem. Diskuse se odvíjela nejen při ukázkách obrábění přímo u strojů, ale i nad kávou v barové části. 

„U části českých zákazníků převládají obavy z produktivního obrábění a nevyužívají tak optimálně potenciálu nástroje i stroje“ poznamenává Ing. Gryč. „V našich praktických ukázkách se snažíme předvést tento způsob obrábění a přesvědčit, že při dobrém výběru nástroje a podmínek je to možné i na běžných CNC strojích.“

Zákaznický servis - WNT Servis²

V rámci veletrhu bylo účastníkům kladeno na srdce, aby se neváhali kdykoliv obrátit na telefonickou podporu WNT neboli WNT Servis2, který mohou zákazníci využívat od pondělí do pátku od 7.00 do 19.00 hodin. Nástroje, které si v této době objednají z katalogu WNT, jsou v celé Evropě dodány již následující pracovní den. Logistické centrum s centrálním skladem pro evropské zákazníky, které se nachází v německém Kemptenu, odbaví denně ca 3 000 zakázek. Zvlášť čilý provoz zde panuje mezi 16. a 19. hodinou, kdy se přijímá a obratem vyskladňuje 40 % všech zakázek, což vyžaduje maximální výkon a spolehlivost nejen operátorů, ale i aplikované techniky.

V případě využití systému Tool-O-Mat, který se instaluje přímo ve výrobě, mají zákazníci potřebné nástroje přímo po ruce 24 hodin denně, 7 dnů v týdnu. Jedná se o výdejní automat s řízeným výdejem podle uživatelského požadavku.

Dalším bonusem WNT Servisu2 jsou právě odborné semináře, zaměřené vždy na určité téma a problematiku z oblasti technologie obrábění. Tyto semináře zahájila společnost WNT na začátku tohoto roku a získaly si už na takové oblíbenosti, že se někteří zákazníci vrací a žádají o další témata.

Mgr. Zbyněk Koukolík
Redaktor a externí spolupracovník
MM Průmyslové spektrum